Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak nauczyliśmy maszyny liczyć i myśleć za nas?

25 czerwca 2021 | Rzecz o historii | PROF. RYSZARD TADEUSIEWICZ
Jednym z pierwszych elektronicznych komputerów był zbudowany w 1945 r. ENIAC (Electronic Numerical Integrator And Computer)
źródło: Shutterstock
Jednym z pierwszych elektronicznych komputerów był zbudowany w 1945 r. ENIAC (Electronic Numerical Integrator And Computer)

W poprzednim artykule z tego cyklu opisałem pierwsze maszyny wspomagające ludzi w procesie liczenia – od prostych liczydeł, poprzez mechaniczne kalkulatory, aż do niesłychanie skomplikowanego mechanizmu, jakim była „maszyna analityczna" Charlesa Babbage'a.

 

„Maszyna analityczna" Charlesa Babbage'a była pierwszym systemem technicznym, który można było programować. Obecnie zawód programisty jest popularny, gdyż urządzeń, które trzeba programować, jest bardzo wiele – od komputerów różnej wielkości, przeznaczonych do różnych zastosowań, poprzez telefony komórkowe, na sterownikach różnych urządzeń technicznych (obrabiarek sterowanych numerycznie, robotów, pojazdów automatycznych itp.) kończąc. Ktoś jednak musiał być tym pierwszym programistą świata – i była to kobieta! Augusta Ada hrabina Lovelace.

Zafascynowana matematyką córka poety

Była to bardzo ciekawa kobieta, najpierw przytoczę więc kilka informacji na jej temat. Była córką angielskiego poety doby romantyzmu, George'a Byrona. Od dzieciństwa zdradzała różne nieprzeciętne talenty, w tym także do poezji, co przerażało jej matkę, Annabellę Milbanke. Przerażało, ponieważ lord Byron, wybitny i powszechnie podziwiany bard romantyzmu, był bardzo złym mężem i ojcem, za co matka Ady winiła właśnie jego graniczące z obłędem zafascynowanie poezją.

Korzystając z faktu, że Ada miała zdolności matematyczne, matka nakazała jej intensywną naukę matematyki, sądząc, że to odwróci myśli dziecka od fascynacji poezją. Nauczycielami Ady byli wybitni uczeni, m.in. Mary Somerville, pierwsza kobieta...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11996

Wydanie: 11996

Spis treści

Reklama

Zamów abonament